Dzięki stałej opiece lekarza geriatry i nadzoru pielęgniarskiego seniorzy czują się u nas bezpiecznie jak we własnym domu. Mieszkańcy Sekwoi objęci są opieką dietetyka, dzięki czemu otrzymują każdego dnia pięć posiłków dostosowanych do własnych potrzeb i upodobań. Nasi podopieczni objęci są całodobową opieką, wsparciem psychologicznym i terapią zajęciową co gwarantuje, że w Domu Seniora Sekwoja nie będą się nudzić.
Większość z nas pracuje zawodowo, więc nie jesteśmy w stanie zapewnić rodzicom odpowiedniego wsparcia. Czasem jest to niemożliwe, bo rodzice mieszkają daleko. Można szukać wsparcia w specjalnie do tego powołanych instytucjach, albo wybrać prywatną opiekunkę czy pielęgniarkę. Zgodnie z zasadą, że starych drzew się nie przesadza, lepiej rodziców zostawić w znanym sobie środowisku i tam zorganizować im pomoc.
Kiedy razem, a kiedy osobno?
Największe poczucie bezpieczeństwa zapewnia starszej osobie mieszkanie razem z bliskimi. Jednak większość seniorów woli mieszkać samodzielnie, nawet gdy w dużym domu u dzieci czeka na nich osobny pokój. Nie chcą być dla nikogo ciężarem, potrzebują odpoczynku, poczucia niezależności, a mieszkanie z córką albo synem i ich rodziną mogłoby ten spokój zakłócić. Psycholodzy podkreślają, że życie pod jednym dachem sprawdza się, gdy między rodzicami i dziećmi były zawsze dobre relacje. W przeciwnym razie ciągłe obcowanie ze sobą prowadzi do konfliktów i szkodzi wszystkim domownikom.
Przyjazne mieszkanie
Gdy pokonywanie schodów sprawia trudność, starsza osoba przestanie wychodzić z domu, a to prowadzi do izolacji i samotności.
Pomoc z zewnątrz:
Jeśli nie jesteśmy w stanie sami zapewnić rodzicom pomocy, warto zwrócić się o wsparcie do najbliższego ośrodka pomocy społecznej (jest w każdej gminie, mieście). Osoby starsze mogą tam znaleźć wsparcie, odpowiednio do swoich potrzeb. Poza realizacją zadań zleconych każdy ośrodek ma włąsny program, który zależy od możliwości finansowych gminy i oczekiwań zamieszkałych w niej seniorów. Z ofertami zapoznasz się w urzędzie gminy, na stronie internetowej ośrodka lub po prostu na miejscu.
WAŻNE: W pierwszej kolejności pomocą społeczną są objęte osoby samotne, w trudnej sytuacji materialnej i osobistej. Ale senior, który ma rodzinę, a nawet z nią mieszka także może znaleźć tam wsparcie.
Podstawą uzyskania pomocy jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego ośrodka. Opłaty ustalają władze gminne stosowną uchwałą. Są one dostępne w formie tabel w każdym ośrodku oraz na jego stronie internetowej. Odpłatność zależy od tego, czy dochody seniora nie przekraczają kryterium dochodowego. Możliwości finansowe każdej osoby są rozpatrywane indywidualnie.
Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj.
Często osoby starsze zamykają się w sobie i nawet wtedy, gdy mieszkają razem z dziećmi, czują się osamotnione, niechciane, wpadają w depresyjny nastrój. Dzieciom wydaje się, że to normalne. Zainteresujmy się, dlaczego ojciec czy matka tak rzadko się uśmiechają, co ich gnębi i pomóżmy im wyjść z melancholii. Popatrzmy na rodziców nie jak na osoby, którymi trzeba się opiekować, ale jak na kogoś, kto ma takie same potrzeby jak my. Nie wystarczy zapytać w biegu: „Czy coś ci potrzeba”. Znajdź dla rodziców czas i jak najwięcej rozmawiaj. Starsi ludzie często wstydzą się mówić o swoich potrzebach, emocjach bo na starość wiele rzeczy „nie wypada”. A dzieci często ich w tym utwierdzają. Trzeba też zachęcać rodziców do aktywności. Nie unikajmy trudnych tematów, nie odkładajmy ich na później. Pocałujmy mamę w policzek, weźmy ojca za rękę. Rodzice, tak jak my, potrzebują akceptacji i czułości.