Archiwum miesiąca: sierpień 2014

Drzewo życia w Sekwoi

Starożytnych drzewo przybliżało do bóstwa. Dla hindusów drzewo jest uosobieniem kosmosu. W obrzędowości dawnych Słowian drzewa pełniły funkcje lecznicze, magiczne, mediacyjne. Obdarzone wieloma właściwościami towarzyszyły ludziom podczas najważniejszych obrzędów i świąt od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. W XIX w w Rosji młoda para trzykrotnie obchodziła stary dąb i składała pod nim ofiarę. W folklorze czeskim istniało przekonanie, że jeśli wypadające pierwsze ząbki dziecka umieści się w pniu drzewa to dziecko będzie miało mocne i zdrowe zęby stałe. Wianki z brzozowych i wierzbowych gałązek puszczane były w wigilię Św. Jana, a obserwując jak płyną wróżono o losach tego kto je puszczał na wodę. Choinka, która gości do dziś dnia w naszych domach w okresie Bożego Narodzenia, mająca wiecznie zielone igliwie jest symbolem trwałości życia, niezmienności.
Długowieczna sekwoja rośnie przed wejściem do naszego domu i jest symbolem trwałości, niezmienności i bezpieczeństwa. Od niedawna jest też ulubionym miejscem zabaw naszych kotów.
do bloga 1
Drzewo jest obecne w sztuce od zarania dziejów. Inspiracją do stworzenia własnego trójwymiarowego obrazu stało się dla nas „Drzewo życia” Gustava Klimta. W ramach cotygodniowych spotkań w pracowni plastycznej tworzymy własną interpretację tego znanego chyba w każdym zakątku ziemi fryzu. Prace posuwają się powoli, jednak stale do przodu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Halinki, która jest nieformalnym kierownikiem prac, w najbliższym tygodniu będziemy mogli pochwalić się gotowym dziełem.
do bloga 2
do bloga 3
Pracownicy Domu Seniora Sekwoja