Archiwum miesiąca: wrzesień 2017

Kochając osobę z demencją

Książka ta wyraża uczucia i przeżycia opiekunów. Za ich sprawą osoby opiekujące się chorymi z demencją zyskują „przestrzeń” do wyrażania wielu swoich emocji.
Lektura obowiązkowa dla każdego, kto cierpi razem ze swoim bliskim dotkniętym demencją. Książka jest pełna mądrości naukowca i ciepła terapeuty rodzinnego.
Znakomity i bardzo potrzebny poradnik przedstawiający sprawdzone strategie radzenia sobie z przewlekłym stresem i żalem. Autorka w dziele wskazuje, jak zachować odporność podczas sprawowania opieki nad osobą cierpiącą na demencję. Niesie otuchę ludziom doznającym „niejednoznacznej straty”, kiedy chory jest obecny fizycznie, ale nieobecny psychicznie. Książka jest przeznaczona dla wszystkich, którzy zajmują się osobami z demencją: opiekunów, członków rodzin, przyjaciół, sąsiadów, a także i specjalistów.

Ulubione zajęcia – FILCOWANIE

Spilśnianie (filcowanie) – rękodzieło polegające na formowaniu wełny za pomocą specjalnej igły do filcowania (filcowanie na sucho) lub ciepłej wody i mydła (filcowanie na mokro). Mieszańcy naszego domu zakochali się w  tej technice, po kilku minutach wszyscy poczuli się bardzo swobodnie w tej formie sztuki i używając swojej wyobraźni dali upust emocjom w postaci pięknych prac. Teraz ściany domu Sekwoja zdobią piękne ręcznie robione makatki które zachwycają szeroką gamą kolorów.

Filcowanie wykorzystywane jest również do tworzenia odzieży, torebek, biżuterii, lalek, oraz elementów dekoracji. Możemy więc spodziewać się nowych technik których nauczą się nasi podopieczni.

 

 

 

Zabawa w chowanego

Nasz mały kotek ( Łatek / Zenek ) odkrył ostatnio uroki zabawy w chowanego. Okazał się bardzo utalentowany w tej dziedzinie. Nasz personel jak i stęsknieni za małym stworzonkiem mieszkańcy domu Sekwoja zaczęli poszukiwać Zenka/Łatka. Po jakimś czasie został on odnaleziony w bardzo ciekawej kryjówce którą sam stworzył. Mianowicie nasz mały łobuziak schował się w fotelu i co jakiś czas wystawiał główkę sprawdzając czy zabawa w chowanego wciąż trwa.

Piękne z natury

Jak wiadomo najwięksi artyści byli inspirowani przez naturę. Przyciąga ona nas swoją niewinnością jak i tajemnicą. Naszych mieszkańców również natura zaciekawiła i postanowili przelać ją na papier. Tego dnia w naszym ogrodzie znaleźliśmi piękne motyle, które stały się muzami dla naszych artystów.

 

Wszyscy zabrali się do pracy, która nie była łatwa. Za pomocą ołówków i kredek tajemnicze i piękne motyle zostały utrwalone na papierze.  Pracownicy byli zachwyceni owocami pracy naszych podopiecznych i podziwiali nowo odkryte talenty, które tego dnia wyszły z ukrycia jak z kokonu.

 

Dzięki temu teraz możemy podziwiać motyle zarówno w ogrodzie jak i w środku naszego domu.