Archiwum miesiąca: czerwiec 2019

Pedagogika Montesori w opiece nad seniorami

”Kto jest obsługiwany, a nie wspomagany, jest w pewien sposób ograniczony w swojej niezależności. Dla godności ludzkiej pojęcie to jest fundamentalne: Nie chcę być obsługiwany, ponieważ nie jestem bezradny, ale musimy sobie pomagać, ponieważ jesteśmy istotami społecznymi – oto co należy zrozumieć, by móc poczuć się naprawdę wolnym.”

Maria Montessori,

Z naszego zespołu w Konferencji „Metoda Montessori Senior w praktyce”
Warszawa 15-16 czerwca 2019 brała udział p. Dorota Stępień. Dewizą metody Montessori Senior jest zasada: „pomóż mi zrobić to samodzielnie”. Zamiast kierować uwagę na pogłębiające się deficyty i odstępstwa od norm, metoda ta odrzuca nihilizm terapeutyczny i na różne sposoby aktywizuje seniorów z zaburzeniami pamieci. Tą drogą pomaga im odnaleźć część utraconych umiejętności i rozwinąć nowe zainteresowania oraz nowe formy komunikacji z otoczeniem. Zaangażowanie w proste codzienne czynności okazuje się jednym z kluczy do tego, by odzyskali oni radość, spokój i spełnienie, zamiast poczucia porażki, gniewu czy frustracji.

Na upały -filcowanie na mokro

Nic tak nie chłodzi jak woda.  W ramach dobrej zabawy na upalne dni filcujemy na mokro . To technika tworzenia materiału z wełny czesankowej. Różne kolory dowolnie ułożonych pasm wełny możemy zbić w całość i stworzyć np: etui na okulary.

Zbijanie- filcowanie wełny na mokro polega na klepaniu mokrego włókna ułożonego na foli bąbelkowej.  Krople wody unoszą się wszędzie dając dużo radości i ochłodzenia.