Archiwum miesiąca: sierpień 2017

Senior- czy starość jest potrzebna

Mianem seniora określamy osobę najstarszą w rodzinie lub grupie społecznej, zazwyczaj w wieku od 60-65 lat w górę . Ich główną rolą w społeczeństwie, jako osób z dużym doświadczeniem życiowym, jest przekazywanie młodszym pokoleniom wiedzy, nabytej przez lata. To czego możemy się od nich nauczyć to m.in:

-spokój- nie marnują energii na rzeczy na które nie warto

-dystans do spraw, problemów nieistotnych z perspektywy długiego życia

-refleksja nad przemijaniem, którego są świadkami

-pokora wobec życia i jego niezmiennych reguł, z którymi większość z nich już próbowała walczyć

Wiele razy słyszałam, że ,,starość się panu bogu nie udała”, jednak to nie prawda. W życiu, tak jak w książce jest: początek- narodziny i dzieciństwo, czyli wprowadzenie do naszej historii, rozwinięcie- nakreślenie wszystkich wątków (miłość, praca, rodzina)  i zakończenie-  podsumowanie całej historii naszego życia, czyli starość. Dlatego też warto słuchać  rad i opowieści seniorów- bądź co bądź osoba która przeczytała książkę najlepiej ci o niej opowie.

 

Nasza zwierzęca rodzinka

Do naszej zwierzęcej rodziny dołączył mały kotek Łatek, nazywany również Zenkiem. Bardzo szybko zyskał on sympatie zarówno pacjentów jak i personelu. Małe stworzonko szybko stało się promykiem słońca, rozweselającym wszystkich dookoła.

Najdłużej z nami mieszka kotka Matylda. Matylda jest spokojna, nie uczestniczy w zabawach kolegów. Większość czasu spędza na leniuchowaniu na którejś z kanap, czekając na kogoś kto ją pogłaszcze. Matylda jest wspaniałym towarzystwem dla seniorów ze względu na jej cierpliwość- może leżeć godzinami i dawać się głaskać. Jej kolejną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do wielu kotów nie jest złośliwa- nigdy nikogo nie ugryzła ani nie zrzuciła niczego ze stołu. Jej charakterystyczną cechą jest to, że każdej z jej miałknięć (których w ciągu dnia jest bardzo wiele) brzmi jak narzekanie, więc często skarży się ona naszym pensjonariuszom.

Drugim naszym pupilem jest suczka Fifa. Dzielnie broni naszego domu przed nudą i kurami sąsiadów. Fifa jest przyjacielska, chętna do zabawy i głaskania. Psina od rana kręci się pod nogami domagając się uwagi. Fifa jest wulkanem energii- cały dzień potrafi biegać na swoich krótkich nóżkach. Poza tym często gania się lub ,,walczy” z Łatkiem i o dziwo Łatek zawsze góruje.

Nowy członek naszej rodzinki, kotek Zenek/Łatek pierwszego dnia swojego pobytu w naszym domu był bardzo nieśmiały i przestraszony. Wystarczyło kilka dni aby poczuł się jak we własnym domu. Maluch zwiedził już wszystkie pokoje i cały ogród. Kilka razy udał się na wycieczkę poza teren naszego ośrodka ale szczęśliwie powrócił. Jest to osobnik wszystkożerny i głodny przygód. Dostarcza nam wiele radości i zabawia mieszkańców naszego domu swoimi harcami.

Dieta seniora ja uniknąć niedożywienia

Z wiekiem przewód pokarmowy działa coraz mniej sprawnie, a przyczyn jest wiele: brak uzębienia , zwolnienie perystaltyki , skrócenie kosmków jelitowych , uboższa flora jelitowa, uchyłki w jelicie grubym , stany zapalne w żołądku , dwunastnicy lub w jelicie grubym. Brak aktywności fizycznej często fotelowy tryb życia lub konieczność pozostania w łóżku spowalnia prace jelit , sprzyja zaleganiu treści pokarmowej w żołądku co w konsekwencji doprowadza do zaprać- zgodnie z powiedzeniem”Jelita chodzą jak chodzi ich właściciel”.

Jak poprawić sytuacje? nie wszystkie czynniki można poprawić ! Jak zrównoważyć dietę aby zminimalizować złe konsekwencje? Jak uniknąć niedożywienia? Jak zapobiegać nadwadze?

Dieta lekkostrawna może być pełnowartościowa. Należy zmniejszyć porcje a zwiększyć ilość posiłków. Ograniczyć tłuszcze ale nie ograniczać białka. Zrezygnować z dużej ilości mięsa na rzecz serów i jajek, ryb, gotowane mięso 1x w tygodniu.  Do każdego posiłku zjeść porcje warzyw  minimum 3 dziennie lub owoców 2 porcje dziennie. Unikać produktów wysokokalorycznych – mało aktywny tryb życia będzie sprzyjać otyłości . Bardzo ważna jest odpowiednia ilość płynów minimum 1,5 litra dziennie ale bywają indywidualne wskazania do wypijania jeszcze większej ilości płynów. Osoby starsze często nie odczuwają pragnienia i dodatkowo ograniczają płyny ze względu na trudności z utrzymaniem moczu stąd narasta niedobór płynów. Jeśli jest podejrzenie o niedobory żywieniowe można dietę seniora wzbogacić o suplementy jest wiele na rynku przygotowanych specjalnie dla starszych np: Geriavit , Centrum silver.

Dogoterpia, Felinoterapia

Terapia z udziałem psa (w Polsce także pod nazwami kynoterapia lub dogoterapia) – metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest  pies. Kontakt ze zwierzęciem pomaga się zrelaksować, radosny z natury pies wprowadza miłą atmosferę i pomaga  nawiązać dobra relacje miedzy pacjentem i terapeuta .

Fifka – terapeta pies po pracy.  W dzień rozwesela pensjonariuszy a w nocy dyżuruje razem z pielęgniarką.

Felinoterapia – jedna z metod zooterapii polegająca na kontakcie z kotem. Felinoterapię wykorzystuje się w leczeniu osób starszych, niepełnosprawnych i niedołężnych. Mruczenie kota bardzo wycisza , kojące jest głaskanie miękkiego futerka. Nasz kot terapeuta Matylda bardzo cierpliwie znosi głaskanie i wszystkich mruczeniem układa spać .

Mamy tez nowego małego kotka , który upodobał sobie do zabawy sale rehabilitacyjną i tam pomaga w ćwiczeniach.