Z wiekiem przewód pokarmowy działa coraz mniej sprawnie, a przyczyn jest wiele: brak uzębienia , zwolnienie perystaltyki , skrócenie kosmków jelitowych , uboższa flora jelitowa, uchyłki w jelicie grubym , stany zapalne w żołądku , dwunastnicy lub w jelicie grubym. Brak aktywności fizycznej często fotelowy tryb życia lub konieczność pozostania w łóżku spowalnia prace jelit , sprzyja zaleganiu treści pokarmowej w żołądku co w konsekwencji doprowadza do zaprać- zgodnie z powiedzeniem”Jelita chodzą jak chodzi ich właściciel”.
Jak poprawić sytuacje? nie wszystkie czynniki można poprawić ! Jak zrównoważyć dietę aby zminimalizować złe konsekwencje? Jak uniknąć niedożywienia? Jak zapobiegać nadwadze?
Dieta lekkostrawna może być pełnowartościowa. Należy zmniejszyć porcje a zwiększyć ilość posiłków. Ograniczyć tłuszcze ale nie ograniczać białka. Zrezygnować z dużej ilości mięsa na rzecz serów i jajek, ryb, gotowane mięso 1x w tygodniu. Do każdego posiłku zjeść porcje warzyw minimum 3 dziennie lub owoców 2 porcje dziennie. Unikać produktów wysokokalorycznych – mało aktywny tryb życia będzie sprzyjać otyłości . Bardzo ważna jest odpowiednia ilość płynów minimum 1,5 litra dziennie ale bywają indywidualne wskazania do wypijania jeszcze większej ilości płynów. Osoby starsze często nie odczuwają pragnienia i dodatkowo ograniczają płyny ze względu na trudności z utrzymaniem moczu stąd narasta niedobór płynów. Jeśli jest podejrzenie o niedobory żywieniowe można dietę seniora wzbogacić o suplementy jest wiele na rynku przygotowanych specjalnie dla starszych np: Geriavit , Centrum silver.