Archiwum miesiąca: kwiecień 2020

Rehabilitacj -cd

MASAŻ KLASYCZY

Na świecie znanych jest wiele różnych metod masażu. Jedne z nich są delikatne, inne bardziej wyraziste. Niektóre rodzaje masażu polecane są przy różnego typu dolegliwościach, inne natomiast sprawdzają się idealnie jako masaż relaksacyjny. Jednym z najchętniej wybieranych jest masaż klasyczny.

Technika wykonywania masażu klasycznego została bardzo dokładnie opracowana. Warto więc wiedzieć, że zawierają się w niej:

  • Głaskanie
  • Rozcieranie
  • Wyciskanie
  • Ugniatanie
  • Wstrząsanie
  • Głaskanie

 

Działanie

Masaż klasyczny niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji. Aktywizuje działanie układu limfatycznego i krwionośnego, dzięki czemu tlen i substancje odżywcze w większej ilości trafiają do organizmu. Masaż klasyczny działa również na układ nerwowy – uspokaja lub pobudza pacjenta, powodując sprawniejsze przesyłanie bodźców do mięśni. Jako że masaż klasyczny poprawia ukrwienie, działa również na układ pokarmowy – przyspiesza przyswajanie substancji odżywczych i proces spalania materii.  Masaż klasyczny usprawnia ruchomość stawów, a także działa na mięśnie: zwiększa ich elastyczność, dzięki czemu pracują lepiej, są również lepiej ukrwione. Nie zapominajmy o wpływie masażu klasycznego na psychikę: zabieg wspomaga wydzielanie serotoniny, hormonu tkankowego, nazywanego „hormonem szczęścia”, poprawia więc nastrój, pełniąc funkcję masażu relaksacyjnego. Co więcej, masaż klasyczny działa dobroczynnie na skórę: usuwa martwy naskórek, ułatwia jej oddychanie, przez co staje się jędrniejsza.

 

Wskazania

Istnieje wiele wskazań do masażu klasycznego. Wykonuje się go przy skręceniach i stłuczeniach kończyn, przewlekłym zapaleniu mięśni, stawów i ścięgien, a także w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych. Masaż klasyczny pomaga również w bólach kręgosłupa, wadach postawy, przy przeciążeniu mięśni i stawów, pomaga w gojeniu się blizn. Masaż klasyczny stosuje się też w chorobach przemiany materii, nerwobólach, a nawet w przypadku nadwagi.