Na przygotowanym tle odciskaliśmy jak pieczątki zanurzone w farbie kwiatki , listki i trawki.
Efekt końcowy zachwycający . Czasami warto się potrudzić i pobrudzić .
Katarzyna Kowalczyk
Korzystając z pięknej jesieni nasi podopieczni stworzyli prace zainspirowane kolorowymi liśćmi nazbieranymi w naszym ogrodzie.
Wszystkie prace trafiły na specjalną tablice wystawową przy głównym wejściu.
Widać na nich kształty liści i kolory jesieni.
Wszystkie prace są przymocowane do tablicy samodzielnie zrobionymi magnesikami również zainspirowanymi złota polska jesienią.
Sędziwy wiek czyli po 90 rż -nie każdemu jest dane doczekać takich lat. Najwięcej osób które ukończyły 90 lat lub starszych stulatków jest w Japonii.
Japonia to bardzo odległy od europejskiego model życia. Japończyk całe życie spędza w sztywnych ramach. Dzieci i młodzież bardzo intensywnie się uczą aby móc zdobyć dobrą pracę. Dorośli skupiają się na pracy. Dopiero na emeryturze doświadczają swobody i szaleństwa , jakie w naszej kulturze jest przywilejem młodzieży.
Według japońskiego przepisu na długowieczność trzeba się często uśmiechać ,mieć licznych przyjaciół, jeść kolorowo ( dieta z dużą ilością owoców i warzyw), nie zpomnać o odpoczynku: dużo spacerować i spać minimum 7 godzin.
Na jesienna słotę, nic tak nie poprawia nastroju jak czekolada. Polecam placki bananowo- czekoladowe. Łatwy szyki przepis, smakują małym i dużym.
Porcja dla jednej osoby:
dojrzały banan,
jajko,
łyżeczka kakao,
łyżeczka masła lub masła orzechowego,
łyżeczka maki,
wszystko dokładnie wymieszać, smażyć na suchej patelni. Wyśmienicie smakuje z naturalnym jogurtem.
Dorota Łukaszuk
Przyzwyczailiśmy się mówić o nich kasztany, choć tak naprawdę drzewo to nosi nazwę kasztanowiec zwyczajny. Niezależnie jednak od tego czy nazywamy je poprawnie poprawnie, czy też nie – właśnie zakwitły. W naszej kulturze kwitnące kasztanowce to symbol zbliżającego się czasu egzaminów dojrzałości. Ten już dawno za nami, warto jednak wrócić pamięcią do tamtych czasów i powspominać wspólnie z Wojciechem Gąsowskim „tamte dziewczyny i tamten czas”
Pracownicy Domu Sekwoja